20 sij Prirodna kozmetika i alternativni proizvodi
Kao što obećah u prethodnom članku izdvojila sam neke proizvode koje osobno koristim, a bolja su alternativa svoj onoj kozmetici punoj kontroverznih sastojaka. Neki alternativni proizvodi također sadrže štetne supstance, ali su one uglavnom na dnu popisa i proizvod u cjelini je veliki pomak i promjena od standardnih koktela štetnih kemikalija.
Šampon za kosu
Naći šampon za kosu bez SLS/SLES-a je poprilično težak zadatak, kojem ni tvrdi sapuni Tinkture i slični nisu dorasli, svi imaju nekakav oblik ovih „teških“ deterđenata, jer ako se proizvodi ne pjene, to znači da ne „ribaju“ dovoljno tjeme i masnoću, a to je jednako – loš proizvod. Teško da si ijedan proizvođač želi dozvoliti da njegov proizvod bude taj koji ne radi i ne valja, tako da su deterđenti još uvijek svugdje, a i mali je broj prirodnih sastojaka koji bi poslužili kao alternativa. Proizvode koje sam ja pronašla i s kojima sam zadovoljna su Biobazin blagi šampon Low poo (39,90 kn), što znači da nema SLS/SLES nego neki puuno blaži oblik čistača, i šamponi za kosu lavanda, kopriva i aloe vera od Male od lavande (49 kn). Kosa bude premekana i prirodnog mirisa, jedino što se šamponi ne pjene, ali kad se jednom naviknemo na takav oblik šampona, to nam bude sasvim normalno. Navodno kada se prestanu koristiti šamponi s teškim kemikalijama, kosi i tjemenu treba mjesec dana da se očisti od svih zaostataka i slojeva silikona i sličnih tvari da bi se ponovo uspostavila ravnoteža na tjemenu i obnovila prirodna ulja. I da napomenem, nakon što izbacite SLS/SLES, regenerator vam neće trebati, možete eventualno koristiti ulja makadamije, argana ili ricinusa za lijepe vrhove i sjaj.
Dezodorans/antiperspirant
Potraga za dezodoransom bez aluminija, alkohola i parfema je gotovo uzaludna potraga. Proizvod koji sam pronašla, a gotovo je u potpunosti prirodan je Olival deo krema, ali ne cijela linija, jer par komada imaju u sastavu i neke štetne supstance. Ja sam koristila onaj od ružmarina i limuna te sensitive s ružom (oko 24 kn). Tekstura im nije klasična i upravo zbog većine prirodnih sastojaka on je uljast od brojnih ulja. Na kraju popisa sastojaka ovih poizvoda nalaze se neki fragmenti parfema (citral, linalool, limonene) i iako su prirodni sastojci potencijalni su alergeni, koji recimo meni baš smetaju, tako da sam prešla ipak na blažu home-made varijantu. Moja deo krema sastoji se od otopljenog pčelinjeg voska, kokosovog ulja, shea (karite) maslaca i meda. Po želji se može dodati medicinska soda bikarbona, kukuruzni škrob za upijanje vlage i neko eterično ulje mirisa vlastitog odabira.
Pasta za zube
Također, veliki je izazov naći pastu za zube bez ijednog kontroverznog sastojka. Dugo sam koristila Biobazinu pastu sa zube s aktivnim ugljenom (31, 90 kn) i pasta je stvarno super, izbjeljuje zube i čisti, jedino što je crne boje i malo oštrijeg okusa, na što se stvarno brzo navikne. Skoro sve komercijalne paste za zube su bijele iako su napravljene od materijala koji su raznih boja, a to je tako jer takve paste za zube sadrže titanium dioxide, koji ako se nalazi u nano obliku može uzrokovati razne zdravstvene probleme. Biobazina pasta ipak ima u svom sastavu jedan do dva sastojka s kojima nisam najsretnija, ali nisu najopasniji i nalaze se pri rubu popisa. Alternativa koja je slična ovoj pasti za zube, a ima još manje kontroverznih sastojaka, ali je i duplo skuplja, je pasta za zube neem-glina-ugljen od Male od lavande (65 kn). Trenutno koristim vlastitu verziju paste za zube, jer smatram da je aktivni ugljen pomalo preabrazivan za zube ako se koristi svaki dan i da treba praviti pauze u korištenju. Home-made pasta za zube se može sastojati od medicinske sode bikarbone, bentonitne gline (indijske), koja bi bila idealna, ali s obzirom da je nisam pronašla u RH (zasad) koristim običnu zelenu (ventiliranu) glinu, kokosovog ulja, neem praha ili zeolita po želji, i ulja paprene metvice (peperminta) za okus i miris te borbu protiv biofilma na zubima. Kako sami možete napraviti svoju pastu pogledajte ovdje.
Sapun/ulje za umivanje i skidanje šminke
Kao i ostali proizvodi, proizvodi za skidanje šminke imaju puno deterđenata i ostale sumnjive supstance. Što se tiče umivanja, sapun s aktivnim ugljenom i čajevcem od Male od lavande (29 kn) se pokazao izuzetno dobrim ili za umivanje čistog lica, ili za skidanje pudera s lica. Još jedan proizvod koji može proći što se tiče sastava je Micelarno ulje od Biobaze (99 kn) čija cijena i nije baš skromna, ali je super alternativa ostalim teškim gelovima, mlijeku i pjenama za umivanje i skidanje šminke. Što se tiče skidanja šminke s očiju, test je prošlo Alverde dvofazno ulje (oko 16 kn), Baleina micelarna vodica za mladu kožu (oko 15 kn) i Alverde micelarna vodica (oko 20 kn). Vjerojatno postoje i mnogi drugi proizvodi koji su prihvatljivog sastava, na koje ja još nisam naišla, vi slobodno nađite svoje favorite s prihvatljivim sastavom.
Gel tj. sapun za tuširanje
Tekući gelovi za tuširanje sigurno imaju SLS/SLES u svom sastavu te također i mnoge druge štetne sastojke. Tako da je izbor pao na sapune koji su se pokazali odličnima. Naravno ni svaki sapun nije bez kontroverznih supstanci, ali ja sam pronašla par komada koji su cjenovno pristupačni, koža bude mekana nakon njih (ne skidaju prirodna ulja s kože kao oni s deterđentima pa nema ni potrebe za losionima i mlijekom za tijelo koji također sadrže kontroverzne supstance, osim prirodnih lotion bars) i imaju čak i posebno djelovanje. Trenutno koristim dva sapuna: jedan koji ima prirodna zrna kave i sličnih tvari koja odrađuju piling, a uz to su i navodno anticelulitni, te jedan sapun s morskom soli i maslinovim uljem s uljima od naranče i metvice. Prvi je Ulola sapun smeđe boje, naziva Cimet kava & mak (oko 22 kn), a drugi je Sapunoteka Naranča i metvica sapun (19 kn), no ima i drugih u toj liniji koji su također prihvatljivi. Sapunoteka ima i razne druge prirodne proizvode kojima ne bi bilo loše dati šansu.
Krema za lice
Ovisno o tome kakva je vaša koža, takvu kremu i birate pa ako je masna i sklona nepravilnostima ne bih preporučila home-made kreme koje su bogate uljima i voskom, koji znaju biti komedogeni. Ako vam je koža suha ili normalna, onda možete probati vlastiti uradak, koji se može sastojati od pčelinjeg voska, propolisa bez alkohola, ulja čajevca, kokosovog (ili maslinovog) ulja, shea (karite) maslaca ili jojobinog voska. Kruti sastojci se otope na pari s dodatkom maslaca po želji, kad se malo ohlade, dodaje se čajevac, propolis ili neko drugo eterično ulje po želji i smjesa se miješa dok se ne stisne. I imate vlastitu kremu! Ako ipak nemate vremena za ovakve pokuse, krema koju bih ja preporučila je Biobazina obnavljujuća krema s mimozom, ali i neke druge kreme iz te linije Biobazinih proizvoda. Postoje i druge alternative, od Male od lavande, Sapunoteke, Olivala i sličnih „prirodnih“ kozmetičkih firmi, samo obavezno čitajte deklaracije i izbjegnite sastojke iz prethodne objave.
Parfemi
Najbolje je koristiti hidrolate ili eterična ulja, a kako napravi sami svoj parfem možete pročitati ovdje.
The Ordinary by Deciem
Jedna kozmetička firma koja je mene osobno oduševila je kanadska kompanija Deciem i posebno njihova linija The Ordinary. Politika je kompanije je transparentnost i jednostavnost, a ipak funkcionalnost. Dodatan bonus je što ne testiraju svoje proizvode na životinjama! Cijene proizvoda su i više nego pristupačne s obzirom da se radi o high-end proizvodima s aktivnim sastojcima kao što su BHA kiseline, retionidi, antioksidansi, vitamini i slične tvari. Kompanija se vodi onim „manje je više“, i ne prodaju proizvode kojima je većinski u sastavu voda, i nemaju predivne ambalaže ni prekrasne mirise, odnosno ne naplaćuju nam skupu ambalažu i ime brenda. Kozmetika se tretira kao lijek (odnosno drug) i kako takva se i pakira u medicinske ambalaže i preporuča se da se ne koristi ukoliko stvarno nije potrebna. Ako imate problematičnu kožu, punu nepravilnosti, ožiljaka, pigmentacijskih fleka ili ranih mimičkih bora, onda bih vam preporučila sljedeće proizvode: Salicilnu kiselinu za nepravilnosti i akne, Niacinamid i cink za višak sebuma i velike pore, Retinoid u emulziji ili skvalanu za mimičke bore i Skvalan kao prirodni sastojak sebuma koji ekstremno hidratizira kožu. Sve ostale proizvode i točne sastojke možete pronaći na njihovoj stranici, služba za korisnike na instagramu je divna i daje vam preporuke proizvoda ovisno o vašim problemima, a možete i naći detaljno napisane upute kada, kako i zašto koristiti određene proizvode i kojim redom ih se smije miješati s drugim proizvodima. Naravno, nije svaki proizvod sto posto prirodan i ima ih mnogo s kontroverznim sastojcima, stoga preporučujem da ih koristite samo ako imate problem i to u što kraćem roku. Ova četiri proizvoda koje sam ja nabrojala su prošla moj test sigurnih tvari i imaju iznimno malo ili gotovo ništa štetnih sastojaka, a ima ih još, samo čitajte deklaraciju.
Silvan prirodna handmade kozmetika
Jedna divna poduzetnica i njezini Silvan proizvodi su već opisani u jednom članku na ovoj stranici, no ja ju moram ponovno spomenuti jer je ideja zaista divna i inovativna. Silvan sapuni ne samo što su skroz prirodni i funkcionalni, nego dolaze i u biorazgradivoj ambalaži koja ima umetnute sjemenke livadskog cvijeća, i ako ju posadite izrast će vam divne biljke! Ovo je stvarno za pohvalu jer proizvod ne uzrokuje dodatno onečišćenje, nakon korištenja ostane nam nula otpada i još dobijemo i cvijeće! Ovo je stvarno divan primjer održivosti, ekološkog razmišljanja i suživota čovjeka i prirode. Više o proizvodima možete saznati na sljedećem linku.
Handmade by Buč
Jedna divna prirodna i organska kozmetika koju sam nedavno otkrila je Handmade by Buč, čija je vlasnica Martina Karalić, sa širokom paletom potpuno prirodnih, a prekrasnih, šarenih i mirisnih proizvoda. Ovaj mali brend je iz Osijeka, a zasigurno postoje još mnoge ovakve priče upravo u mjestu u kojem vi živite. Podržite lokalno i organsko!
Anja Bašnec, mag.nutr.
*ovaj tekst nije sponzoriran i svi proizvodi su preporučeni od autorice jer ih osobno koristi